Hepimizin Sendikası

CUMHURİYET KADINI GÖREV BAŞINDA

 

Hepimizin Sendikası youtube kanalına CKD Genel Başkanı Tülin Oygür konuk oldu. Oygür CKD’nin mücadelesinden bahsetti. Kadının eşitlik ve özgürlük mücadelesinin aslında devrim meselesi olduğunu vurguladı.

Türk kadınının eşitlik ve özgürlük mücadelesi Osmanlı döneminde başlamıştı ve romanlara konu olmuştu. Sami Paşazade Sezaî’nin Sergüzeşt romanında kadın ölerek özgürleşiyordu. Oysa Türk kadını İstiklâl Savaşı’nda yer alarak, siyasal mücadeleye katılarak eşitlik ve özgürlük mücadelesinde yer aldı. Hürriyeti ölümde arayan Türk kadınını Kemalist devrim yaşattı. Bugün de emperyalizmin besleyip büyüttüğü gerici ve bölücü akımlara kapılmadan vatan mücadelesinde yer alan Türk kadını eşitlik ve özgürlük sorununa çözüm bulacaktır. Türk kadını şehit anasıdır, Mehmetçiğin eşidir. Evladını teröristlerin kaçırdığı Diyarbakırlı anadır. Teröre kurban verdiğimiz Aybüke Yalçınların, Necmettin Yılmazların anasıdır. Tecavüze ve şiddete maruz kalarak yaşamını yitiren Özgecan Aslan ve Pınar Gültekin’dir.

CKD Genel Başkanı Tülin Oygür Hepimizin Sendikası youtube kanalında bu tarihsel ve güncel gerçeği somut örneklerle anlattı ve kadının kurtuluşunun ülkenin kurtuluşundan geçtiğini, emperyalist tahakküm altında yasa ve sözleşmelerle kadının kurtuluşunun mümkün olmadığını ifade etti.

CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür ile yaptığımız canlı yayının tamamını izlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ